HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

•  Önceki
  • 1
  • ..
  • 1781
  • 1782
  • 1783(current)
  • 1784
  • 1785
  • ..
  • 2597
  • Sonraki 
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 77 Oy - Ortalama: 4.23
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
İSTANBUL HAVA TAHMİNİ VE KAR TAHMİNİ
Sabah saatlerinde Kocaeli ilçesinin kuzey kesiminde oluşan küçük kütle öğle saatlerinde genişleyerek gök gürültülü sağanak yağışa neden oldu. Ayrıca oluşan kütlenin orada asılı kalmasıyla gece 22.00 civarına kadar sağanak yağış devam etti ve yeni yeni sonlaniyor. Uzun zamandır bir kütlenin belli bir bölgede bu kadar uzun süre zarfında asılı kaldığını görmemiştim. Kocaeli ve Sakarya iyi yağış aldı. Keşke İstanbul'a uğrayabilseydi.
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen
(17-07-2019, Saat: 18:02)Burçin Togay Nickli Kullanıcıdan Alıntı: yeteri kadar geri donus alamamak ne demek anlayamadim cicekmi gondersinler nasil bir beklentiniz var

Ukalalığa ne gerek var Burçin? Ne demek istediğimi anlayamıyorsun madem böyle boş boş eleştiri yapma bari.

22 Aralık 2015'ten beri forumda üyesin verdiğin emoji,yani beğenme vs sadece 41! Senin burada günde 41 defa soru sorduğun zamanları da biliriz.Hepsine sabırla cevaplar verildi,öğrendin gün geldi kendin tahmin yazmaya başladın.Ama verdiğin beğeni vs koskoca 4 yılda sadece 41!Sana verilen emeğe bile tenezzül edip,beğeni butonuna basmaktan aciz kalmışsın, kalkıp çiçek mi gönderseydik diye ukalalık taslıyorsun.
Serkan internetin en kapsamlı arşivini yapmış,hiçbir yerde olmayan fotoğraf,videolar koymuş,millet tenezzül edip beğeni butonuna basmamış bile,okuyup geçmiş.
Tv'lere çıkan ünlü meteorologlarla röportaj yaparsın,NTV'den Gökhan Abur,Habertürk'ten Hüseyin,hatta Ahmet Miktad hocayla da yapmıştı, 10-15 kişi beğeni yapar sadece.Anket düzenlersin koca forumda 40 küsür kişi oy kullanır,senin 4 yıldaki beğeni sayın kadar işte.
Evet forumda sadece okuyucu kitlesi de var,saygımız sonsuz ama facebook sayfamda paylaştığım bir yazı bile buradan daha çok kişi tarafından beğeni alıyor,yorum yapılıyorsa orada bir terslik var.
Biz kimseye bilmediği konularda ahkam kessin demedik,ama bilmeyenlere de en çok töleransı bu forumda gösterdik,kaç kişi bu forum sayesinde amatörce hava tahmini yapmaya başladı.
O yüzden önce 4 yılda kendi verdiğin geri dönüşe bak,çiçek  sende kalsın.
Bu gönderiye 6 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Beğen 2 Muhteşem
''GULYABANİ VARDIR''
Günaydın,
Burçin Bey, bazı sitemli sözler sarfetmiş. Sevgili Zafer Bey' de güzel bir cevap yazmış. İkisine de şahsım adına teşekkür ederim. (Seviye, uslup vs.)
Burçin Bey'in haklı olduğu taraflar da var, Zafer Bey' in de. Ama şahsi kanaatim Zafer Bey' in daha fazla haklı olduğu konusunda. Ama Zafer Bey bir konuda yanılıyor (Belki geçmişi görüntüleyip bakabilir) eski verdiğimiz beğeniler yeni versiyonla birlikte çöp olmuş. Site yaklaşık olarak 1 yıl önce yenilenince verdiğimiz ve aldığımız tüm beğeniler malesef görünmemekte. O sebepten Burçin Bey' in son 4 yılda değil, son 1 yılda verdiği beğeni sayısı 41.
Kusura bakmayın ama 41 (kendi adıma) çok az. Beğeni vermek ücrete tabi değil. Sosyal medyada durum daha farklı. Burçin Bey eminim sosyal medyada (eğer kullanıyor ise) daha fazla beğeni veriyordur.
Zafer Bey' in bu konudaki sitemi çok yerinde, buraya sadece okumaya gelen üyeler bile (biz üyeleri değil, üstatları) beğeni verseler ne olur ki? Ama tahmin yazan üstatları onere eder, daha fazla motive eder diye düşünüyorum.
Sevgiler.
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 1 Muhteşem
.
(18-07-2019, Saat: 09:03)Kuzey Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Günaydın,
Burçin Bey, bazı sitemli sözler sarfetmiş. Sevgili Zafer Bey' de güzel bir cevap yazmış. İkisine de şahsım adına teşekkür ederim. (Seviye, uslup vs.)
Burçin Bey'in haklı olduğu taraflar da var, Zafer Bey' in de. Ama şahsi kanaatim Zafer Bey' in daha fazla haklı olduğu konusunda. Ama Zafer Bey bir konuda yanılıyor (Belki geçmişi görüntüleyip bakabilir) eski verdiğimiz beğeniler yeni versiyonla birlikte çöp olmuş. Site yaklaşık olarak 1 yıl önce yenilenince verdiğimiz ve aldığımız tüm beğeniler malesef görünmemekte. O sebepten Burçin Bey' in son 4 yılda değil, son 1 yılda verdiği beğeni sayısı 41.
Kusura bakmayın ama 41 (kendi adıma) çok az. Beğeni vermek ücrete tabi değil. Sosyal medyada durum daha farklı. Burçin Bey eminim sosyal medyada (eğer kullanıyor ise) daha fazla beğeni veriyordur.
Zafer Bey' in bu konudaki sitemi çok yerinde, buraya sadece okumaya gelen üyeler bile (biz üyeleri değil, üstatları) beğeni verseler ne olur ki? Ama tahmin yazan üstatları onere eder, daha fazla motive eder diye düşünüyorum.  
Sevgiler.

Ben ne sikayette bulundu isem hepsini yazdigin yazi ile tasdiklemissin zafer bey ne dedim en ufak bir yazida bilip bilmeden konusma minvalinde yazilar .Simdi beni olayin oznesinden cikarin baska bas uye bir yazi yazdiginda direkt alacagi cevap bu sen zaten bisey bilmiyorsun bos  bos yorum  yapma sonra bu kisilerden begeni bekliyorsunuz benim dedigim budur 
Kimse katilimci olmadigi hic bir parcSinda bulunamadigi bir platformu benimsemez 
Olayi sahsilestirdiginiz kisimlara cevap veriyim sosyal medya kullaniyorum ama kimseyi opucuk yagmuruna tutmuyorum bunu bilesiniz 
Bu begeni olayinin bu kadar onemli oldugunu oldugunu bilmiyordum acikcasi bilsem daha fazla verirdim cok emek harcandigi kesin 
Soylenecek cok sey var ama uzatmiyicam ins eski gunlerden daha iyilerini hep beraber yasariz 
Ben burada kimlerle muhatap oluyorum tarzinda yaziniza cevap vermeyi cok istiyorum ama buradaki sizinde dahil oldugunuz admin arkadaslarin bizim uzaktan anlayamayacagimiz kadar fazla emegi oldugunu dusunuyorum
Ben buradayim hep buradaydim bir begeni butonu ile yargiladiginiz ben sabahlara kadar burada yazilan her seyi okuyorum 
Tekrar soyliyim 
Ben bu begeni olayini gercrkten bu kadar onemli oldugunu bilmedigim icin kullanmadim 
Neyse ins daha iyi olur
Burçin Bey,
Beğeni konusunda da Zafer Bey' in geçmişte sitemini dile getiren bir yazsını hatırlıyorum. sanırım kaçırmışsınız. Fakat alıntılayarak yazdığınız yazı benim, cevap da sanırım Zafer Bey' e. (belki de bana bilemiyorum) Amacım ne sizi nede bir başkasını incitmek değil lakin bu kadar alınganlık da biraz fazla değil mi? Alınganlık yaparsanız da saygı duyarım. Böyle tatlı atışmaları severim. Umarım birbirimizi kırmadan böyle tatlı atışmalar yaşanmaya devam edilir.
Yazılan tahminlere beğeni verilmesi gerçekten (benim için) çok önemli. Buna kimsenin ihtiyacı olduğundan değil, motivasyon için çok değerli ve önemli.
Bu konuda şöyle bir şey yazayım. Hem kendisini de tekrardan onere etmiş olayım. Sevgili Ümit üstadım sıfırdan nerelere geldi. Böyle hızlı bir yükseliş sizce de alkışı haketmiyor mu?
Sürç-i lisan ettiysem affola..
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen
.
Arkadaşlar forumun bomboş olduğu bir dönemde bu tartışmayı kendi adıma uzatmayı çok doğru bulmuyorum.Son olarak şunu söyleyeyim bu konuyla ilgili olarak Burçin'in ek olarak sorduklarına da cevap olsun.Bir televizyon kanalının geri dönüşü nasıl ki reytingse burada yazan tahminciler içinde yazdığı yazının,yaptığı araştırmanın ilgi görüp görmediği aldığı cevaplar ve beğenilerdir.
Bir tv kanalı örneğin yayınladığı bir dizinin devam edip etmeyeceğine gelen reytinglerle karar veriyor değil mi?
Twitterda attığı bir tweet geri dönüş almadı diye hesabını kapatmıyor kimse ama burası kimsenin şahsi hesabı değil,çalışanları gönüllü bir kurum gibi düşünün ne demek istediğimi belki daha iyi anlarsınız.
Onca emek verip sizler için yazılan tahminler,yapılan araştırmalar,hakettiği ilgiyi göremedi,bu benim düşüncem.
Burçin beğeni vermesem de her yazılanı okuyorum demişsin ama bizim bundan haberimiz olmuyor sen tepki vermeyince.
Ve son olarak uzun dönemli bir tahminle yazımı noktalıyorum.Geçen gün bahsettiğim 'yeniden serinleme' sosyal medyada bazı ileri gelen tahminciler tarafından da dillendirilmeye başlandı.Demek ki öngörümüzde doğru tespit yapmışız.İlerleyen günlerde yine Avrupa ısınırken,Ukrayna üzerinden bize yine serin havanın sarkması söz konusu.
ECMWF'nin Eylül başına kadar yayınladığı tahmin sürecinde de bu tablo devam edecek gibi görünüyor.Bizim Akdeniz kıyıları hariç,Türkiye'nin yazın kalan günlerinde nispeten serin bir yaz geçireceği öngörülüyor.Sezon başı Accuweather'da bu doğrultuda bir tahmin yayınlamıştı.Yani bu yazın da karakteristiği bir nevi şekillenmiş oldu eğer bir sürpriz olmaz ise.
Eylülden itibaren başlayacak sonbahar kısmı çok önemli.Bu trendin devam edip etmemesi adına.Eğer bu trend sonbaharda da devam ederse,sert geçecek bir kış ümit edebiliriz.Ancak Eylül ayı sazı eline alıp mevsimsiz sıcak ataklar ile geçerse,yine eski tas eski hamam durumu devam edebilir.Bu yüzden sonbahar mevsim tahminlerini çok önemli buluyorum,unutmayın mutlaka takip edin.Kışın donan ABD'de bu kez de kavrulma günleri yaşanıyor.Ne ektilerse onu biçiyorlar.Eskilerin deyimiyle sert kış,sıcak yaz teoremi.
Görünen o ki uzun vadeli veriler ışığında,yazın geri kalan günlerinde Avrupa daha çok sıcak atağa maruz kalacak,biz daha serin bir yaz geçireceğiz ve bu patternin devam edip etmeyeceğinin ip ucu da mevsim dönümünün başlangıcı Eylül ayı ile alınmaya başlanacak.Serin geçen yazların ardından gelen kışlar isimli araştırma çalışmalarını da Serkan olmadığına göre siz üyelere bırakıyorum.Tek ipucu,Azor bu yaz yaptığını kışında yapmaya devam eder mi,ederse ne olur?Herkese güzel günler....
Bu gönderiye 6 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
2 Beğen 4 Muhteşem
''GULYABANİ VARDIR''
Burçin bey Şubat ayından beri yazmamışsınız ama bir tartışma olunca hemen yazıyorsunuz ve burada emek veren insanlari sucluyorsunuz işte Zafer Bey’in anlatmak istediği de bu

Bu foruma uye olduğumda doğru düzgun Meteoroloji bilgim bile yoktu ama o günden bu yana bir kişi bile çıkıp bana ters bir şey söyleyip yazdıklarımı aşağılamadı söyledikleriniz tamamen mesnetsiz tam aksine burada Serkan bey başta olmak üzere diğer tüm arkadaşlar insanlar bir şey öğrensin kendini geliştirsim diye yirtiyor.

Burada kimse bu bilgileri verdiği için ya da bir şeyler yazdığı için kimseden para çiçek veya Çelenk beklemiyor merak etmeyiniz ama en azından bir teşekkür yazısı yazmak ya da mesajın altındaki teşekkür et butonuna basmak bu insanlara bir saygıdır bir erdemdir , Bu ufak hareket bile bu iş yapan insanları motive eder mutlu eder.

Sıcaklıkların artacağını daha önceki mesajımda yazmıştım sıcaklıklarımız adım adım batı bölgelerde 30 32° bandına çıkıyor  ancak şöyle bir durum var gece sıcaklıkları 18 ila 20° civarlarında geziyor bu değerler Eylül ayinin değerleri bu yüzden özellikle sabaha karşı ve gece geç saatlerde hava oldukça serinliyor bunun yanında poyraz neredeyse on gün daha kuvvetli esecek ,  bakalım ağustos ve eylül nasıl geçecek ?
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
4 Beğen 1 Muhteşem
(18-07-2019, Saat: 16:26)Zafer Yüce Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Arkadaşlar forumun bomboş olduğu bir dönemde bu tartışmayı kendi adıma uzatmayı çok doğru bulmuyorum.Son olarak şunu söyleyeyim bu konuyla ilgili olarak Burçin'in ek olarak sorduklarına da cevap olsun.Bir televizyon kanalının geri dönüşü nasıl ki reytingse burada yazan tahminciler içinde yazdığı yazının,yaptığı araştırmanın ilgi görüp görmediği aldığı cevaplar ve beğenilerdir.
Bir tv kanalı örneğin yayınladığı bir dizinin devam edip etmeyeceğine gelen reytinglerle karar veriyor değil mi?
Twitterda attığı bir tweet geri dönüş almadı diye hesabını kapatmıyor kimse ama burası kimsenin şahsi hesabı değil,çalışanları gönüllü bir kurum gibi düşünün ne demek istediğimi belki daha iyi anlarsınız.
Onca emek verip sizler için yazılan tahminler,yapılan araştırmalar,hakettiği ilgiyi göremedi,bu benim düşüncem.
Burçin beğeni vermesem de her yazılanı okuyorum demişsin ama bizim bundan haberimiz olmuyor sen tepki vermeyince.
Ve son olarak uzun dönemli bir tahminle yazımı noktalıyorum.Geçen gün bahsettiğim 'yeniden serinleme' sosyal medyada bazı ileri gelen tahminciler tarafından da dillendirilmeye başlandı.Demek ki öngörümüzde doğru tespit yapmışız.İlerleyen günlerde yine Avrupa ısınırken,Ukrayna üzerinden bize yine serin havanın sarkması söz konusu.

ECMWF'nin Eylül başına kadar yayınladığı tahmin sürecinde de bu tablo devam edecek gibi görünüyor.Bizim Akdeniz kıyıları hariç,Türkiye'nin yazın kalan günlerinde nispeten serin bir yaz geçireceği öngörülüyor.Sezon başı Accuweather'da bu doğrultuda bir tahmin yayınlamıştı.Yani bu yazın da karakteristiği bir nevi şekillenmiş oldu eğer bir sürpriz olmaz ise.
Eylülden itibaren başlayacak sonbahar kısmı çok önemli.Bu trendin devam edip etmemesi adına.Eğer bu trend sonbaharda da devam ederse,sert geçecek bir kış ümit edebiliriz.Ancak Eylül ayı sazı eline alıp mevsimsiz sıcak ataklar ile geçerse,yine eski tas eski hamam durumu devam edebilir.Bu yüzden sonbahar mevsim tahminlerini çok önemli buluyorum,unutmayın mutlaka takip edin.Kışın donan ABD'de bu kez de kavrulma günleri yaşanıyor.Ne ektilerse onu biçiyorlar.Eskilerin deyimiyle sert kış,sıcak yaz teoremi.
Görünen o ki uzun vadeli veriler ışığında,yazın geri kalan günlerinde Avrupa daha çok sıcak atağa maruz kalacak,biz daha serin bir yaz geçireceğiz ve bu patternin devam edip etmeyeceğinin ip ucu da mevsim dönümünün başlangıcı Eylül ayı ile alınmaya başlanacak.Serin geçen yazların ardından gelen kışlar isimli araştırma çalışmalarını da Serkan olmadığına göre siz üyelere bırakıyorum.Tek ipucu,Azor bu yaz yaptığını kışında yapmaya devam eder mi,ederse ne olur?Herkese güzel günler....

Zafer Bey selam sıcak yaz her zaman sıcak kış demektir her zaman, bunun nedeni sıcak yaz da ısınan deniz suyu sanırım aralık ayına kadar sıcaklığını koruyor olması olabilir. Çok sıcak geçen 2000 yaz mevsiminin arkasından gelen 2000-2001 kış mevsimin ılık geçmesi gibi.  Ancak serin geçen yaz mevsiminden sonra gelen kış mevsiminin de soğuk geçme garantisi de yok ancak 1979 kışının arkasından gelen 1980 kışı oldukça soğuk geçmiştir. Serin geçen yaz mevsiminden sonra gelen Ekim ayına bakmak gerek. Ekim de sıcaklığın maksimum 10 12 derece sıkça olması gerek, 1991 ekim ayında olduğu gibi. Yani ekim ayı maksimum 19 20 derecenin altına düşmezse o gelecek kıştan bir şey beklemeyin (1980 ve 1981 Ekim ayları geneli ılık geçmiştir) Siz diyorsunuz ki eylül ayına bakarım 2008 Eylül serin ve yağışlı geçti arkasından ekim ayının tamamı ılık geçti. 2008 - 2009 kışı da ılık geçti. 1984 eylül ekim ayları sizin kast ettiğiniz gibi farklıdır. O eylül ekim o kadar sıcak geçtiki anlatamam ama peşinden gelen 1985 şubatı malum.
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
5 Beğen
Tayfun bey Etki tepkiyi doğuruyor siz yazdıkça ben de cevap yazıyorum en azından biraz hareket gelmiş oldu foruma.Şunun şurasında 3-5 kişi kendi aramızda sohbet ediyoruz Smile
Ben sıcak yazdan sonra sıcak kış veya serin yazdan sonra sert kış denkleminden ziyade basınç konumlarının o yazı veya kışı belirlediğini düşünüyorum zira istatistiki bilgilerle net sonuca ulaşmak mümkün değil.Araştırsak mutlaka sıcak geçen yazdan sonra da sert geçen kışlara denk geliriz.Mesela 1987 efsanesi tamamen basınç dizilimlerinin mucizesidir mart ayında.Geri dönüp 1986 yazına da nasıl geçti diye de bakmak gerekir.
Ben eylül ayına bakarım derken,yaz mevsiminde devam eden bu patternin eylül ayında da devam edip etmeyeceğinin önemli olduğunu anlatmak istedim.Yoksa her sene eylüle bakarım,kış tahmini yaparım demek istemedim.Öyle birşey de mümkün değil zaten.
Bundan yıllar önce başka bir forumda sıcak kasım soğuk kış mı demek gibi bir yazı yazılmıştı,Serkan'da burada paylaşmıştı,yazı 2010 yılına aitti ve daha hemen önündeki 2011 kışında patladı bu varsayım.
Ona bakarsanız 2015 6 Eylül'ünde 1950'den sonraki en sıcak Eylül yaşandı ardından gelen 2016 yılbaşında da İstanbul yıllar sonra yeni yıla kar yağışı altında girdi.
2 sene sonra ise ; 2017 Eylülünde arka arkaya 2 sıcak atak alarak tüm zamanların en sıcak Eylül rekoru kırıldı fakat 2018 kışı malumunuz sizlere ömür bir kış oldu.
Yani tam olarak bir saptama yapmak mümkün değil ancak patterni takip edebiliriz.Uzun sayılacak bir zamandır hemen hemen tüm aylar mevsim normalleri üzerinde kapanıyor.Bu tabloya en ters ay olarak ise içinde bulunduğumuz temmuz gidiyor.Ağustos'unda buna benzer gidebileceği tahmini yapılıyor.
Demem o ki Eylül ile birlikte bu pattern devam ederse o zaman nispeten soğuk döneme mi giriyoruz diye tartışmaya başlayabiliriz.Hele 2019 sonbahar tahmini de normaller veya normaller altı çıkarsa işte o zaman bu patternin 2020 kışında da sürebileceğini varsayabiliriz.Atmosfer bir döngü yakaladı mı o döngüde ısrarcı olabiliyor.Bu yüzden sonbahar tahminini önemli buluyorum.
Bu gönderiye 7 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
6 Beğen 1 Muhteşem
''GULYABANİ VARDIR''
Bu forumdaki üyelerin çoğunu ayıplıyorum o kadar serin hava geçirdik ama yorum yok, formumuza sahip çıkalım bir iki kelam edelim hep ben yazıyorum olmuyor.
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 Beğen

•  Önceki
  • 1
  • ..
  • 1781
  • 1782
  • 1783(current)
  • 1784
  • 1785
  • ..
  • 2597
  • Sonraki 

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  İSTANBUL'UN AYLARA GÖRE REKOR SICAKLIK TARİHİ-YENİ BİR REKOR GELİR Mİ? Zafer Yüce 12 14,212 26-07-2023, Saat: 17:45
Son Yorum: Yalçın Kaya (Mrsnowizma)
Tongue [YARIŞMA] İSTANBUL'A İLK KAR NE ZAMAN YAĞACAK? Ümit 95 37,099 27-12-2022, Saat: 13:58
Son Yorum: Poseido74
  İSTANBUL'A İLK KAR NE ZAMAN YAĞACAK? Serkan Sezenoğlu 64 48,230 06-11-2017, Saat: 22:52
Son Yorum: Ozan Soyak

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
55 Ziyaretçi