HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

•  Önceki
  • 1
  • ..
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7(current)
Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
YABANCI ÜLKELERDEKİ HAVA OLAYLARI
resim

Bu bomba kasırgası nedir, bilen var mı?
Durum benzetmesi yapacak olursak 'ekmek bulamayan varken (İstanbul Big Grin), adamlar ziyafet çekiyor'. Smile
Bu gönderiye 2 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 İnanılmaz 1 Hahaha
                                    İlim kendin bilmektir.
Pakistan'ın kuzeyinde bir kar fırtınasının yolu kapatması nedeniyle çok sayıda kişi araçlarına mahsur kaldı, en az 21 kişi hayatını kaybetti..

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-59921153
Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 İnanılmaz 2 Üzgün
Karın ilk düşüşü sıradan değil, sihirli bir olaydır.
Meksika’nın Tlachichuca şehrine tarihte ilk kez kar yağdı. Şehir sakinleri kar tanelerini eline alıp inceledi. Uzun süre şaşkınlıklarını gizleyemediler.

https://www.ntv.com.tr/dunya/meksikanin-...8qMCeXpp4w
1 İnanılmaz 1 Hahaha
Herkese merhaba,

Geçtiğimiz yaz ABD’nin Boston şehrine taşındım. Burası kar yağışı konusunda İstanbul’dan daha şanslı bir bölge olduğu için kış mevsimini iple çektim.

Birkaç haftadır hava burada gerçekten çok soğuk ama maalesef pek yağış gerçekleşmedi. Geceleri eksi 14-15 dereceleri gördük. Şehrin ortasından geçen Charles Nehri de uzun bir süredir donmuş durumda. Bu hafta başında 29 Ocak’ta ABD’nin kuzeydoğusu için kuvvetli bir kar fırtınası ihtimali olduğu söylendi. Ben de modelleri biraz takip etmeye çalıştım. Başlangıçta modeller arasında büyük bir tutarsızlık vardı (özellikle GFS ve ECMWF arasında). Ama yavaş yavaş tahminler birbirlerine yaklaştı ve cumartesi günü (yarın) Kuzeydoğu ABD’ye çok ciddi potansiyele sahip bir kar fırtınası geleceği konusunda anlaştı.

Bu fırtına daha güneydeki North Carolina eyaletinden Kanada sınırındaki Maine eyaletine kadar etkili olacak. Washington DC, Philadelphia, New York gibi metropoller kar yağışı alacak. Ancak fırtınanın asıl vuracağı yer benim bulunduğum Boston ve çevresi.

Boston’da belediye bu geceden itibaren pazar gününe kadar “snow emergency” ilan etti. Sadece cumartesi günü 50-60 santimlik bir kar örtüsü oluşması bekleniyor (Bu ABD resmi meteoroloji kurumu National Weather Service’in temkinli tahmini). Bazı meteorologlar kar kalınlığının 3 feet yani 90 santime kadar çıkabileceğini söylüyor. Rüzgar da saatte 70 mil kadar hızlı esebilirmiş (112 kmh), çok ciddi bir şiddet.

Kar yağışı bu gece yarısına doğru başlayacak (Şu an akşam 6'ya geliyor.) Yarın sabahın erken saatlerinde de etkisini iyice artıracak. Bir İstanbullu olarak hayatımda gördüğüm/göreceğim en ciddi kar yağışlarından biri olabilir. Merakla bekliyorum.

CNN: https://www.cnn.com/2022/01/28/weather/n...index.html

Verilen resmi uyarı:

resim
Bu gönderiye 5 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen 3 Muhteşem 1 İnanılmaz
(29-01-2022, Saat: 01:46)Kaan A. Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Herkese merhaba,

Geçtiğimiz yaz ABD’nin Boston şehrine taşındım. Burası kar yağışı konusunda İstanbul’dan daha şanslı bir bölge olduğu için kış mevsimini iple çektim.

Birkaç haftadır hava burada gerçekten çok soğuk ama maalesef pek yağış gerçekleşmedi. Geceleri eksi 14-15 dereceleri gördük. Şehrin ortasından geçen Charles Nehri de uzun bir süredir donmuş durumda. Bu hafta başında 29 Ocak’ta ABD’nin kuzeydoğusu için kuvvetli bir kar fırtınası ihtimali olduğu söylendi. Ben de modelleri biraz takip etmeye çalıştım. Başlangıçta modeller arasında büyük bir tutarsızlık vardı (özellikle GFS ve ECMWF arasında). Ama yavaş yavaş tahminler birbirlerine yaklaştı ve cumartesi günü (yarın) Kuzeydoğu ABD’ye çok ciddi potansiyele sahip bir kar fırtınası geleceği konusunda anlaştı.

Bu fırtına daha güneydeki North Carolina eyaletinden Kanada sınırındaki Maine eyaletine kadar etkili olacak. Washington DC, Philadelphia, New York gibi metropoller kar yağışı alacak. Ancak fırtınanın asıl vuracağı yer benim bulunduğum Boston ve çevresi.

Boston’da belediye bu geceden itibaren pazar gününe kadar “snow emergency” ilan etti. Sadece cumartesi günü 50-60 santimlik bir kar örtüsü oluşması bekleniyor (Bu ABD resmi meteoroloji kurumu National Weather Service’in temkinli tahmini). Bazı meteorologlar kar kalınlığının 3 feet yani 90 santime kadar çıkabileceğini söylüyor. Rüzgar da saatte 70 mil kadar hızlı esebilirmiş (112 kmh), çok ciddi bir şiddet.

Kar yağışı bu gece yarısına doğru başlayacak (Şu an akşam 6'ya geliyor.) Yarın sabahın erken saatlerinde de etkisini iyice artıracak. Bir İstanbullu olarak hayatımda gördüğüm/göreceğim en ciddi kar yağışlarından biri olabilir. Merakla bekliyorum.

CNN: https://www.cnn.com/2022/01/28/weather/n...index.html

Verilen resmi uyarı:

resim

Ekstrem olayları severiz hocam bol bol fotoğraf bekleriz müsait olursanız..
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
Geceden beri kar yağışı devam ediyor ama özellikle son birkaç saatte etkisini iyice artırdı. Dışarıda inanılmaz bir tipi var. Hava -8 derece. Tahminlere göre şiddetli rüzgarla beraber yoğun kar yağışı akşam saatlerine kadar devam edecek, sonra yavaş yavaş etkisini yitirecek. Tipiden dolayı şimdilik dışarı çıkamadım, akşamı bekliyorum. Görebildiğim kadarıyla şu an 30 santim civarı bir kar kalınlığı var. Üzerine saatte 2-3 inç (5-8 cm) eklenmesi bekleniyor. Rüzgar çok kuvvetli olduğu için karı sürekli savuruyor, o yüzden her tarafta eşit birikim yok.

Aşağıdaki fotoğraflar Boston’ın ana caddelerinden Commonwealth Avenue’den. Umarım ilerleyen saatlerde dışarı çıkıp daha güzel fotoğraflar çekebilirim.

resim

resim

resim

resim
2 Muhteşem
Akşamüstü dayanamayıp kendimi tipiye rağmen dışarı attım ve 3 saate yakın şehir merkezinde dolaştım. Çektiğim fotoğraflardan bazılarını aşağıda paylaşıyorum.

Ortalama kar kalınlığı National Weather Service’in tahminiyle tutarlı biçimde 50-60 santim civarındaydı. Bazı yerlerde rüzgardan dolayı daha az veya fazla kar yığınları görmek de mümkündü. Sabahtan beri çok yoğun devam eden yağış artık yavaş yavaş hafiflemeye başladı. Ben de böylece Boston’daki ilk kar fırtınamı tecrübe etmiş oldum.

resim resim resim resim resim resim resim resim
2 Muhteşem
resim

İngiltere Meteoroloji Ofisi tarafından yapılan açıklamada, pazartesi ve salı günü ülkenin bazı bölgelerinde hava sıcaklıklarının rekor seviyeye ulaşmasının beklendiği duyuruldu.
Londra ilk kez 40°C sıcaklığa ulaşabilir.
Bu gönderiye 1 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
1 Beğen
Ian kasırgası, Florida için ABD tarihinin en yıkıcı kasırgalarından biri oldu. Evlerin %90'ı hasarlı ve onlarca ölü var!

Apocalyptic footage of hurricane Ian in USA! South Carolina under water after Florida!

Nepal'de Manaslu dağına tırmananların konakladığı kampa çığ düştü! Arama - kurtarma çalışmaları devam ediyor!

Massive Avalanche Hit Base Camp Of Camel Manaslu, Nepal! Search Operation Continues! (Oct.02, 2022 )

Bu gönderiye 3 ifade bırakıldı. Hepsini görüntüle
3 İnanılmaz
.

•  Önceki
  • 1
  • ..
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7(current)

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  NASA GÖRSELLERİ KANIT GÖSTERİLDİ : HAVA DURUMUNA MÜDAHALE EDİLİYOR FA Tahmin Uyarı Merkezi 0 2,745 24-08-2017, Saat: 13:23
Son Yorum: FA Tahmin Uyarı Merkezi

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
2 Ziyaretçi