HAVA MODELLERİ VE RADAR İÇİN TIKLAYINIZ

Konuyu Oyla:
  • Toplam: 2 Oy - Ortalama: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
5-9 OCAK 2015 POLAR ATAK - Ozan
(03-01-2015, Saat: 17:07)Tunahanzorlu Nickli Kullanıcıdan Alıntı: Ben şahsen Gölcük'de 30-50 cm arası kar bekliyorum.Ne kadar doğru ?

Olur.
Mühendislik, gelişimdir.
 Sistemin son verileriyle ilgili bir değerlendirme yapmak istiyorum.

Öncelikle söyleyeyim, bu sistem kıyılar için orta sertlikte(10-15cm), yüksekler için ekstrem bir sistem olacak(40cm). Açıkçası soğuma öyle bir kuvvetli ki kıyılarda dahi 30-40cm örtü yapma gücü var, fakat üzüldüğüm nokta asıl sert soğuğun giriş zamanı.

resim

Diyagramda da rahatça görülebiliyor ki soğuğun en sert girişi yarın(salı) akşamı oluyor. Eğer bu soğuma bu şekilde geç ve birden giriyor değil de daha önce girip 2 güne yayılıyor olsaydı kıyılar için minimim 30-40cm diyebilirdim. 850hpa soğuma yarın için -9 seviyelerinde oldugu için yükseklerde her yağan kar örtü yapacak, kıyılarda ise aşırı bir örtü oluşturmasını beklemiyorum yarın akşam saatlerine kadar. Yarın(salı) akşam saatlerinden itibaren hem soğuk girişi çok hızlanacak hem de rüzgar hız ve yönleri uygun seviyeye gelip DEK bantlarını en üst seviyeye çıkartacak. Yarın(salı) akşam saatlerinden itibaren yağan her kar kıyılarda dahi yere yapışıp kalacak, erimesi mümkün dahi değil.

Benim burada üzüldüğü nokta şu sert soğuma daha erken girseydi o zaman kıyılar için de ekstrem bir sistem olurdu çünkü soğuma öyle kuvvetli ki efsaneye dahi gidebilecek cinstendi(Hala kuvvetli).

Tekrar özetlemek gerekirse, bu geceden itibaren siklonik yağışlar başlıyor ve bu yağış tüm şehirde direkt kar olarak başlayacak. Yarın(salı) sabahı yüksekler hafif örtü ile uyanırken kıyılar havada yoğun kar görecek. Öğle saatlerine doğru kıyılarda da hafif örtü olacak, akşam saatlerinden itibaren yağış tamamen DEK'e ve yoğun yağışa dönecek. Yarın akşamdan itibaren yağan her kar tutacak ve çarşamba sabahı mutemelen kıyılar 10cm örtü, yüksekler ise 30cm civarı örtü ile uyanacak. Tabii bu rakamlar DEKlerin vurdugu yere göre değişir, şanslı bir yer daha fazlasını da görür. Çarşamba akşamı ve gecesine kadar devam edecek DEK yağışlarının kıyılarda 15cm, yüksek ve iç kesimlerde ortalama 30-40cm örtü yapmasını bekliyorum. Bunlar minimum değerdir, fazlası da olabilir.

Kıyılar için ortalama, sert bir sistem yüksekler için ekstrem bir sistem dememin nedeni de bu. Bu arada, soğumaya devam ediyoruz şov bu gece başlıyor.
Mühendislik, gelişimdir.
Abi Sakarya-Akyazı koptu gidiyor Big GrinD 10 cmyi geçti maşallah hala yağıyor radardaki kütleler üsütümüzde ve mgm yarında yoğun kar yağışlı vermiş..
Tatil durumu yeniden değerlendirilecekmiş ilçelerden şuan bilgi alınıyormuş..

ilçelerden iletilen bilgiler ve görüntüler ağırhavanın bastırdığı ve yoğun karyağışı olduğu.Buna göre şartlrı dikkate alarak karar verilecek...
Sakarya Akyazı 40 cm ile kapattı bu sistemi abi tahminlerin için teşekkürler Big Grin

20 km ilerdeki ilçede Hendek => 110 cm kar var Sad(

Konu ile Alakalı Benzer Konular
Konular Yazar Yorumlar Okunma Son Yorum
  22-25 Ocak 2016 Sistemi - Ozan Ozan Soyak 29 16,469 22-01-2016, Saat: 10:32
Son Yorum: sozkank
  18-19 OCAK SİKLONİK KAR YAĞIŞI - Ozan Ozan Soyak 45 25,542 19-01-2016, Saat: 00:34
Son Yorum: karfırtınası
  KARLI YILBAŞI İSKANDİNAV SİSTEMİ İstanbul ANALİZİ - Ozan Ozan Soyak 26 14,015 30-12-2015, Saat: 10:47
Son Yorum: Ozan Soyak
  17-20 ŞUBAT SİSTEMİ - Ozan Ozan Soyak 23 15,403 20-02-2015, Saat: 21:40
Son Yorum: musaalperen

Hızlı Menü:

Konuyu Okuyanlar:
1 Ziyaretçi