FORUM ATMOSFER ANDROİD UYGULAMASI TAMAMEN YENİLENDİ. TIKLAYINIZ
Hava Modelleri, Diyagramlar ve Radar için tıklayınız

by Serkan Sezenoğlu at 13-08-2020, Saat: 19:19
2021 KIŞI NASIL GEÇECEK? 
2020 - 2021 KIŞ TAHMİNİ 

Hasretle beklenen 2020 - 2021 kış tahmini başlığını açıyorum. İlk veriler gelmeye başladı.

 Tabii ki öncelikle 2020 Sonbahar tahminlerine ve o aylarda yaşayacağımız havalara bakacağız ancak bizi asıl ilgilendiren 2020 Aralık ve 2021 Ocak-Şubat kış aylarıyla ilgili hava tahmin verileri geldikçe, bu başlık altında paylaşıp, yorumlayalım.

Accuweather 2020 Sonbahar tahmini, Avrupa için açıklandı. 
Ülkemiz ve doğu Avrupa için, sonbaharın ilerleyen dönemlerinde, giderek fırtınalı ve yağışlı periyoda gireceği tahmininde bulunmuş.Yine aynı bölgeler için erken bir kış ihtimalinden de bahsedilmiş. Kuzey ve batı Avrupa ise sıcak ve kurak

   

 2021 Kışına dair yorumlarımız, inşallah Ekim ayı sonunda yayınlayacağımız, gelenekselleşen ve bu yıl 4.sünü paylaşacağımız Forum Atmosfer Kış Tahmin videosuyla olayı taçlandırana kadar sürecek gibi görünüyor. Zaten muhtemelen Accuweather 2020 - 2021 Mevsimlik Kış Tahmini de yaklaşık olarak Ekim 20'si civarında yayınlanmış olacak. 

Forumumuz adminlerinden Orçun Bostancı'yla da dünkü telefon konuşmamızda, herhangi bir veri olmaksızın, sadece hissiyatımızla, bu kışın, kar açısından güzel geçebileceğine dair öngörüde bulunduk. Tabii belki de, veriler geldikçe modumuz düşerek yine karalar bağlayabiliriz, malum son 5 yılda çok ciddi sonuçlar veren küresel ısınma değerleri ortadayken... 

2015-2020 YILLARI ARASI
KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI ↗

KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI NEREYE GİDİYOR? ↗

KUZEY KUTBUNDA TARİHİ SICAKLIK ↗

Yalnız pandemi döneminde azalan karbon salınımı ve uzun süre duran sanayi üretimi sayesinde az miktar da olsa temizlenen Atmosfer, bakalım bu kış için herhangi bir değişime sebep olacak mı hava olaylarında? Fakat küresel ısınma olayının sonuçlarından olan extrem hava olaylarını, bu yıl dünyanın bir çok bölgesinde yine yaşayacağımıza dair de şüphem yok. 

2020 - 2021 kışına dair paylaşacağım ilk harita GEM modelinden gelsin. Aralık - Ocak- Şubat ayı tahmininde, ülkemizi, Balkanları, yani doğu Avrupa'yı ve ayrıca orta Avrupa'yı da soğuk tarafta göstermiş.. 

   

KONUYLA İLGİLİ BUNLARA DA BAKABİLİRSİNİZ:

SON 40 YILIN YAZ AYLARI - İSTANBUL İSTATİSTİKSEL DEĞERLENDİRMESİ 

KÜRESEL ISINMA MI? ISI ADASI MI? SORUNSALI 
by Ahmet Uğur Aktaş at 23-06-2020, Saat: 13:02
Kuzey Kutbunda ölçülen 38 derecelik sıcaklık tarihe geçti.

resim

Sibirya’nın Verkhoyansk kasabasında ölçülen 38 derece sıcaklığın tarihe geçtiği bildirildi.
       
resim

Rusya'nın Sibirya bölgesindeki sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde seyrettiği, 67,5 kuzey enleminde yer alan Verkhoyanks kasabasında hafta sonu tespit edilen 100,4 fahrenhaytın (38 santigrat), 66,5 enleminden başlayan Kuzey Kutbu dairesinde ölçülen en yüksek sıcaklık olduğu belirtildi.

resim

Amerika’nın CBS kanalının derlediği hava raporunda, ''Verkhoyansk genellikle dünyadaki en soğuk noktalardan biridir. Bu bölge, geçen yıl kasım ayında, sıfırın altında 60 Fahrenheit (-51 santigrat) ile 2019-2020 kışının en soğuk seviyesini gösteren noktalardan biriydi.'' ifadelerine yer verildi.

resim

Raporda, daha önce Kuzey Kutbu'nda böyle bir sıcaklığa ulaşılmadığı, sadece 1915 yılında Alaska'nın Fort Yukon kasabasında 100 fahrenhayta yaklaşan bir ölçümün kayıtlara geçtiği belirtildi.

resim

YANGINLAR UYDU GÖRÜNTÜLERİNE YANSIDI


Tarihi sıcaklığın yaşandığı Kuzey Kutbu dairesine yakın bölgelerde yangınların çıktığı, uydudan çekilen görüntülerde Verkhoyansk kasabasının doğusundan yükselen duman bulutunun geniş bir çevreye yayıldığının görüldüğü belirtildi.
Kuzey Kutbu başlangıç çizgisinin oldukça yukarısında kalan Sibirya’nın Chatanga ve Nizhnyaya Pesha bölgelerinde de sıcaklıkların mevsim normallerinin çok üzerinde olduğu belirtildi.

resim

2100 YILI BEKLENTİLERİ ŞİMDİDEN HİSSEDİLİYOR


Ocak-mayıs sıcaklık ortalamasına göre, ısının hapsolmasına neden olan karbon emisyonlarının aynen devam etmesi durumunda, Rusya'da 2100 yılında görülmesi beklenen ısı artışına 80 yıl öncesinden ulaşılabileceği uyarısı yapıldı.
Kuzey Kutbu çevresinde yaşanan aşırı sıcaklıklara geçen yıl yaşanan anormal doğa olayları ve insan kaynaklı iklim değişikliklerinin sebep olduğu; Sibirya’nın doğusunda gelecek hafta da sıcaklıklarının 32 derece civarında seyredeceği belirtildi.

resim

Kuzey Kutbu, fosil yakıtlarının kullanılması sonucu ortaya çıkan ısı tutucu sera gazları nedeniyle dünya ortalamasına göre iki kat daha fazla ısındı ve son kırk yılda deniz buzu hacmi yüzde 50 azaldı.

Beyaz buzun azalmasına karşın karanlık okyanus ve kara alanlarındaki artış, güneş ışınlarının daha azının yansıtıldığı, fazlasının emildiği anlamına geliyor. Bu devinim ise bölgenin orantısız biçimde ısınmasına yol açıyor.


resim

İklimlerdeki ortalama ısı artışı devam ettikçe, görülen bu aşırı ısı dalgalanmalarının daha da sıklaşacağını belirten bilim adamları, iklim değişikliğinin önüne geçilmesinin tek yolunun fosil yakıtlarının tüketimini durdurmaktan geçtiğine vurgu yapıyor.

ABD’nin Kanada sınırındaki Maine eyaletinin Caribou kentinde yaşanan 96 fahrenhaytın (35,5 santigrat) da tüm zamanların en yüksek sıcaklığı olduğuna dikkat çekilirken ülkenin en güneyindeki Miami kentinde bile hava sıcaklığının, 1896 yılından bu yana sadece bir kez 100 fahrenhaytın (37,7 santigrat) üzerine çıktığı vurgulandı.


Kaynak: ntv
by Serkan Sezenoğlu at 14-06-2020, Saat: 23:28
2015 YILINDAN GÜNÜMÜZE, KÜRESEL SICAKLIK ORTALAMALARINDAKİ ARTIŞ DEĞERLENDİRMESİ 

   

Aşağıdaki grafikler, 2015 yılından itibaren tutulan kayıtlarla, dünya geneli, kuzey yarımküre, güney yarımküre ve 60-90 enlemler arası (kuzey-güney kutup kuşağı), 1981-2010 yılları arası ortalama değerler baz alınarak, bu sabit değerlere göre ay ay 2m (yüzey sıcaklığı) küresel sıcaklık ortalamarının artış-azalış grafik verilerini içermektedir. 

2015 yılından itibaren kaydedilen veriler, günümüze ait güncel yıllık, aylık, günlük veriler ve grafikler için:
http://www.karstenhaustein.com/climate.php

Siyah renk: 1981-2010 yılları ortalama sıcaklık değerlerine göre, o yıla ait dünya geneli küresel sıcaklık ortalamalarının değişikliği. 

Kırmızı renk: 1981-2010 yılları ortalama sıcaklık değerlerine göre, o yıla ait kuzey yarımküre küresel sıcaklık ortalamalarının değişikliği. 

Mavi renk: 1981-2010 yılları ortalama sıcaklık değerlerine göre, o yıla ait güney yarımküre küresel sıcaklık ortalamalarının değişikliği. 

Gri renk: 1981-2010 yılları ortalama sıcaklık değerlerine göre, o yıla ait 60-90 enlemler arası (Kuzey - Güney kutup kuşağı) Güney kutup dairesi elimine edildiğinde küresel sıcaklık ortalamalarının değişikliği. 

2015 YILI
   

2016 YILI
   

2017 YILI
   

2018 YILI
   

2019 YILI
   

2020 YILI
   
Bu yıl en fazla artış 0.751 C ile şubat ayında gerçekleşmiş. 

Grafiklerde görüldüğü üzere, 2015 yılı başından günümüze kadar geçen 66 aylık sürede küresel sıcaklık ortalamaları, geçen bütün aylar boyunca, 1981-2010 yılları arası ortalama değerlerine göre mütemadiyen artışta olmuş. Bir ay bile 0 değerine değmemiş, yani en azından 1981-2010 yılları arasındaki herhangi bir aydaki ortalama değerin aynısı kadar bile olamamış. 

Küresel sıcaklık artışı nereye gidiyor? Gerçekten inanılmaz değerler ve açıklaması çok zor. 

Yıllık ortalama sıcaklık aralıkları:
   

Grafiklerde görülen kırmızı renkli kuzey yarımküre verilerinin, mavi renkli güney yarımküre verilerinden çok daha fazla artışı göstermesi de belki şu şekilde açıklanabilir: Güney yarımkürenin çok daha fazla okyanus, deniz yüzölçümüne sahip olması, kuzey yarımküredeki karasallığın, dolayısıyla insan nüfusunun çok daha fazla olması ve sanayileşme etkisi, güney kutbunun kuzey kutbuna göre çok daha fazla soğuk olması. Sanırım en fazla etki de karasallıktan kaynaklı. 

Yıllık ortalama sıcaklık aralıkları:
   

Bir diğer dikkat çeken durum ise, sitede verilen veri ve grafiklerde sabit değer olarak 1981-2010 yılları arası değerlerin baz alınması. Şayet 1981-2020 yılları arası değerler baz alınsaydı, ki önümüzdeki yıldan itibaren bunu da göreceğiz, umalım ki son 10 yıldaki inanılmaz artış, bu yıllarla sınırlı kalır. 2021 yılından itibaren en azından normal değerlere bile gelsek, 2010-2020 yılları arası müthiş artış yaşandığı için, kıyaslamada nötre yaklaşan veya altına inebilen değerler görebiliriz... 

   

Daha önce incelediğimiz başka bir benzer konu:
KÜRESEL SICAKLIK ARTIŞI NEREYE GİDİYOR? 
http://www.forumatmosfer.com/konu-kurese...diyor.html

   
by Ümit at 12-06-2020, Saat: 08:46
Bilim insanları geride bıraktığımız Mayıs ayının, tüm zamanların en sıcak mayıs ayı olduğunu açıkladı. Aynı açıklamaya göre Sibirya ortalamadan 10 derece daha sıcak bir ay geçirdi.


resim

Avrupa Birliği’nin iklim gözlem ağı geride bıraktığımız ayın tüm zamanların en sıcak mayıs ay olduğunu duyurdu.

Kopernik İklim Değişikliği Hizmeti (C3S) Mayıs 2020’nin, 1981’den 2020’ye kadarki Mayıs ayı ortalamalarına göre 0.63 derece daha sıcak geçtiğini açıkladı..

resim

Science Alert'ta yer alan habere göre, Dünya’daki donmuş toprakların büyük bölümüne ev sahipliği yapan Sibirya’da sıcaklıklar, geçen ay ortalamanın 10 derece Celsius (°C) üstüne çıktı.


Türkiye dahil tüm dünyayı tehdit eden küresel ısınmanın gelecek yıllarda dünya haritasını nasıl değiştireceğini hiç düşündünüz mü? Buzullar eriyor ve maalesef kimse bunu durduramyor. Peki böyle devam ederse nelerle karşılaşacağız?
  resim
Christian Aid  tarafından yayınlanan rapor Küresel Isınma'nın sonuçları ile ilgili oldukça ürkütücü uyarılarda bulunuyor.
Tüm buzulların erimesi durumunda ortalama deniz suyu seviyesi 65 metre kadar yükselecek. Bu da deniz seviyesine yakın kara parçalarının denize karışacağı anlamına geliyor.
  resim
Rapora göre buzulların erimesinden en radikal şekilde etkilenecek ülkelerden birisi İngiltere. İngiltere'ye bakalım. Erime sonrasına bakın ne hale geliyor?
  resim
İrlanda Cumhuriyeti ve İngiltere'de kıyı tarafları olduğu gibi su altında kalıyor, adalar küçülüyor.
  resim
NASA'NIN GÖZÜNDEN DÜNYA'NIN 137 YILLIK DEĞİŞİMİ
Geçtiğimiz dönemde NASA tehlikenin boyutunu gözler önüne sermek için 1880'den günümüze olan değişikliği gösteren materyalleri yayınlamıştı.
  resim
İşte NASA'nın gözünden Dünya'nın 137 yıllık değişimi
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
  resim
2017
by Ahmet Uğur Aktaş at 24-05-2020, Saat: 15:38
AccuWeather 2020 Avrupa yaz tahminini yayınladı. Avrupa için havalar pek iyi değil kuraklık ve sıcaklık maalesef son sürat ilerliyor. Bizden Asya tahmininde bahsedecekler ama şu görüntüde bizim için de hiç iyi sayılmaz. Zaten kurak bir ilkbahar geçirdik sayılır. Yaz mevsimi de kurak geçerse Ekim ve Kasım gibi su sıkıntısı çekeriz gibi ama inşallah öyle olmaz.

resim

https://www.accuweather.com/en/weather-f...740540/amp
by FA Tahmin Uyarı Merkezi at 21-05-2020, Saat: 20:59
FORUM ATMOSFER YENİ ANDROİD UYGULAMASI

Uygulama tanıtım linkimiz yanlışlıkla silindiği için, tekrar paylaşım amaçlı bu başlığı tekrardan açtık. 

Uygulamamız Google Play'de :
https://play.google.com/store/apps/detai...umatmosfer

Uygulamamız Google Play'de 4.9 puanlı tek hava durumu uygulaması.
Son güncelleme: 30 Nisan 2020

   

   
by Serkan Sezenoğlu at 24-04-2020, Saat: 17:07
ATATÜRK TAKVİMİ 

Takvimin üzerinde hangi güne tıklarsanız, Mustafa Kemal Atatürk'ün tarihte o gün yaptıkları çıkıyor:

https://www.ataturktoday.com/Takvim/2020...akvimi.htm
  • 1(current)
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • ..
  • 48
  • Sonraki 
Hoşgeldin, Ziyaretçi
Sitemizden yararlanabilmek için Kayıt olmalısınız.
Kullanıcı Adı/E-posta:

Şifreniz:


Giriş Yap
Forumda Ara

Forum İstatistikleri
Toplam Üyeler: 4,518
Son Üye: Sahilkentli 33
Toplam Konular: 331
Toplam Yorumlar: 66,534
Kimler Çevrimiçi
Toplam: 152 kullanıcı aktif
5 Kayıtlı
» 147 Ziyaretçi
Ahmet Uğur Aktaş, KaRdAnDeNiZ, Typhoon